X
app icon
Fussilet Vakfı
İyilikte Yarışmak İçin
İNDİR
Köşe Yazıları

Yükselen Değer “Kadın”

  • 07.05.2017

Yüce Allah, kadına, eğer kendisine doğru yol gösterilirse, dine karşı kendisini hassas kılan ince bir şuur vermiştir.

Çağdaş bir alim yazarın bu konuda söyledikleri oldukça önemlidir:
“Radyo ve televizyonlarda geçen çalışma hayatım boyunca, değişik ülkelerden genç, ihtiyar, kadın, erkek binlerce sıcak mektup aldım. Bu insanlarla özel veya genel ortamlardaki karşılaşmalarım sonucunda bazı kanaatlere vardım. Bunların ilki; toplumumuzda dinin öncü rolü, yönlendirme ve tesiri devam ediyor. Diğeri ise, genel olarak kadınlar, dinlerine erkeklerden daha çok özen gösteriyorlar. Çünkü Allah tarafından kadınlara verilen şefkat, merhamet, zerafet ve nezaket dinin tabiatına çok daha uygundur. Bu konuda erkekleri geçmişlerdir. Yine onlar, dindar olmayı erkeklerden daha çok ister, kötü akıbetten erkeklere nazaran daha çok korkarlar.” [1]

Bu söyleme yüzde yüz katılmakla birlikte; her zaman konuşmalarımda, yazılarımda dile getirdiğim bir mevzu var ki, o da kadınların İslam’da ne kadar önemli bir yere sahip oldukları, İslam’ın kadına kattığı değeri ve saygınlığı, İslam’ın sancağını kadınların taşıdığı ve dirilişin kadınlarla sağlanacağıdır.

“İşte onlar için içlerinden ırmaklar akan Adn cennetleri vardır. Orada altın bileziklerle süslenecekler, ince ve kalın ipekten yeşil giysiler giyeceklerdir. Ve tahtlar üzerinde kurulup yaslanırlar. O ne güzel karşılıktır! Cennet de ne güzel bir yaslanacak yerdir! | Kehf Suresi 31”

“Onlar, Adn cennetlerine girerler. Orada altın bilezikler ve incilerle süslenirler. Oradaki elbiseleri de ipektir. | Fatır Suresi 33”

“Onlar ve eşleri gölgelerde koltuklara yaslanmaktadırlar. | Yasin Suresi 56”

Her bir kadının bu dünyadaki değeri paha biçilmez birer elmas gibidir, dosdoğru yürüdükleri müddetçe. Allah’ın kadınlara biçtiği değer ise, hiçbir şeyle kıyaslanamayacak kadar değerli olan cennet bahçeleridir.

Biz kadınlar, Hakkın yolunda, Hakkı yaşayarak ve yaşatarak yol aldığımız, aldırdığımız müddetçe ebedi saadet yurdumuza kavuşabilir, cennet bahçemizin ve huzurun tapusunu almaya hak kazanabiliriz.

Hakkı hakkıyla haykıran kadınlar olarak, dimdik ve sağlam adımlarla gerçek yurdunuza doğru yol alın.

Selametle..

 

Hafsa Taşkıran

 

 

[1] Tahrirü’l Mer’e İslam Kadın Ansiklopedisi – Abdulhalim Ebu Şakka c:1, s:47

Yorum Yap

Paylaş

Ruhun Kayboluşu

Anlamakta zorlandığım ve sanırım bundan sonra da zorlanacağım bir konu; bir insanın ruhunu bu kadar kirletmesi ve karanlık, yitik bir diyara terk etmesi.. Düşünüyorum..! Gerçekten bu konu üzerinde çok düşünüyorum…

İNCELE

Yorum Yapın

>