X
app icon
Fussilet Vakfı
İyilikte Yarışmak İçin
İNDİR
Köşe Yazıları

Yıkıcı Tenkitler

  • 19.10.2017

Ne yaptığın, ne iş ile uğraştığın, ne için yaşadığın, insanları nasıl yönlendirdiğin, neye davet ettiğin, değerlerin, başarın, amacın, hedefin, yani kısacası seni sen yapan karakterine olumsuz sözler, davranışlar, bakış açıları, yanlışlar, hatalar, kusurlar, tenkitler mutlaka iliştirilecektir.

Yeri gelecek kötü olacaksın!
Yeri gelecek yaftalanacaksın!
Yeri gelecek ukala, kibirli, kendini beğenmiş olacaksın!
Velhasıl, yerine gelecek bir şeyler hep olacaksın..!

İsminin, karakterinin önüne her zaman bir sıfatın takılacağını da bileceksin.
Bileceksin ki; olumsuz, enerji düşürücü, şeytani vasıflara takılmayacaksın.

Seni aşağı çekmek, bayağılaştırmak isteyenlere karşı güçlü ve dimdik duracak, Allah Teala’ya sığınacak ve “Bekleyin. Ben de sizinle beraber bekleyenlerdenim. | Tur Suresi 31” diyeceksin.

Muhammed Aleyhisselam ve diğer peygamberlerimiz bile kendi halkı ve diğer kavimler tarafından bu tür kırıcı, kovucu, aşağılayıcı, alaycı, reddedici eylem ve söylemlere maruz kalmışlardır. Üstelik yaptıkları işi, görevlerinin ağırlığını ve büyüklüğünü bilmelerine rağmen kınanmışlardır.

Demek ki insanoğlu bu..!

Allah Teala’nın kötü olarak tanımladığı, sevmediği, razı olmadığı; haset, fesat, bozguncu, yalancı, iftiracı, inkarcı, münafık, fasık, müşrik, kafir olan “Allah’ı unutan ve bu yüzden Allah’ın da kendilerine kendilerini unutturduğu.. | Haşr Suresi 19” insanlar bu tür kötü davranışları her daim uygulamış ve uygulamaya da devam edeceklerdir.

Elbette sen, ben, o hiçbir kul kusursuz değildir. Hatalar, yanlışlar yapılıyor ve maalesef ki de yapılacaktır. Amma velakin mü’min bir kul yaptığı yanlışın hemen farkına varıp “Eğer şeytandan bir kışkırtma seni dürterse, hemen Allah’a sığın. | A’raf Suresi 200”, tövbe edip “Rabbini hamd ile tespih et ve O’ndan bağışlanma iste. Çünkü O, tevbeleri çok kabul edendir. | Nasr Suresi 3”, bir daha o hataya da sürüklenmeyecektir.

Allah Teala’nın hayat rehberimiz olan Kur’an’ımızda tasvir ettiği gibi mü’min olacak, yolundan şaşmayacak ve yıkıcı tenkitlere karşı yılmayıp, buz gibi olup parçalanıncaya kadar da sabredilecektir. “Allah sabredenlerle beraberdir. | Bakara Suresi 153”

“Bırak onları yesinler, içsinler, zevk alsınlar; boş ümit onları oyalaya dursun. Yakında bilecekler! | Hicr Suresi 3”

Selametle..

 

Hafsa Taşkıran

Yorum Yap

Paylaş

Bazen..

Bazenle başlayan cümleler kurmayı her ne kadar sevmesemde.. bazen evet bazen anlatılabilecek en iyi kelime olduğunu düşünmeden de edemiyorum. Aslına bakılırsa içinde çok fazlasıyla mana barındıran, kendini en iyi şekilde…

İNCELE

Yorum Yapın

>