X
app icon
Fussilet Vakfı
İyilikte Yarışmak İçin
İNDİR
Köşe Yazıları

Sosyal köleleşme FOMO!

  • 21.08.2016

İşim gereği sosyal medyayı aktif kullanan birisiyimdir. Kişisel ya da iş için bazı platformlarda da hesaplarım mevcuttur.
Asıl mesele tabii ki de bu değildir.

Her birimiz öyle ya da böyle bu hesapları takip etmekte, kullanmaktayız.
Facebook, twitter, instagram, web sayfaları gibi..

Doğru, faydalı amaçlar, eylemler için kullanıldığında büyük bir nimet olan bu sosyal medyayı amaçsız, başıboş kullandığımızda ise sosyal bir felakete dönüştüğünü görmekteyiz.

Şimdi sizlere bir soru sorarak konuya daha detaylı bir göz atalım:
Farkında mısınız sosyal bir çöküntü içerisindeyiz?

Bu sosyal çöküntüden maksat; internette geçirilen zamanın, sanal zamanın, gerçek hayatımızı yok ettiği, kalitesizleştirdiği, birebir sosyalleşmeyi yok ettiğini görmekteyim, görmekteyiz.

Ve maalesef ki sosyal bağımlılıktan sonra yepyeni bir psikolojik rahatsızlık ismen lügatımıza, eylem olarak hayatımıza girmiş bulunmaktadır.

FOMO (Fear of Missing Out)
Türkçe karşılığı “Gelişmeleri Kaçırma Korkusu” olan bu yeni psikolojik hastalık özellikle Z kuşağını ve erkekleri etkilemekteymiş.
Bu hastalık tıpkı uyuşturucu gibi kişinin bilinç kontrolünü de bozuyormuş.

Sosyal medyaya olan bağlılığı gösteren bu ruh halinin belirtileri ise şu şekilde sıralanıyor:
Sayfa yenileme dürtüsünün oluşması,
Online olunmadığı zamanlarda huzursuz, kötü hissetme duygusu,
Paylaşımların beğeni almaması ya da daha az alması sonucunda oluşan ruhsal çöküntü gibi olaylara karşı reaksiyon göstermesiymiş.

Konuyla ilgili yapılan araştırmaların sonuçları ise;
Yaklaşık 200 bin kişi üzerinde yapılan testler sonucunda, kullanıcıların yüzde 40’ı sürekli sosyal medyada aktif olmayı istemiş.
Ve daha da kötüsü önemli haberleri, olayları ve paylaşımları kaçırdığını hissederek bu konudaki tedirginliklerini belirtmişler.

İnanılacak gibi değil ama gerçek bir veriyle karşı karşıyayız.

Allah Teala’nın biz kullarına vermiş olduğu bu ilmi faydalı, güzel amaçlar için kullanmak yerine sosyal köleleşmenin yolunu açar olmuşuz..!

Selametle..

 

| Hafsa Taşkıran

Yorum Yap

Paylaş

Ruhun Kayboluşu

Anlamakta zorlandığım ve sanırım bundan sonra da zorlanacağım bir konu; bir insanın ruhunu bu kadar kirletmesi ve karanlık, yitik bir diyara terk etmesi.. Düşünüyorum..! Gerçekten bu konu üzerinde çok düşünüyorum…

İNCELE

Yorum Yapın

>