X
app icon
Fussilet Vakfı
İyilikte Yarışmak İçin
İNDİR
Köşe Yazıları

Sosyal Gaflet

  • 08.04.2018

Gerek sosyal medya olsun -ki ağırlık bu mecralarda-, gerek gerçek hayat olsun; kılık kıyafet, davranış şekli, üslup, hal dili, eylem ve söylemlerde fazlasıyla taviz verildiğini görmekteyim.

Bu şekilde davranışlar sergileyip ortamlara girmeye çalışmak, insanlara kendini gösteriş yaparak kanıtlamaya, parlatmaya-parlatılmaya, övücü sözler duymaya, başkalarının kusurlarını, yanlış ve hatalarını ağzına dolayarak kendi kusurlarını da görmek istemeden; ona buna sataşarak, laf dalaşı yaparak hayatta, toplum-bireyler içinde bir yerlere gelmeye çalışmak, takipçi toplama adına “her yol mubahtır”ı şiar edinerek ne yazık ki kendilerini alçalttıklarının farkındalar mı.. bu tip insanlar..?

 

“Şüphesiz Allah, kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez. | Nisa Suresi 36”

“Bunlar, mallarını insanlara gösteriş için harcayan, Allah’a ve ahiret gününe de inanmayan kimselerdir. Şeytan kimin arkadaşı olursa, o ne kötü arkadaştır. | Nisa Suresi 38”

“Yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Çünkü sen yeri asla yaramazsın, boyca da dağlara asla erişemezsin. | İsra Suresi 37”

 

Böylesi bir davranış ve tutum sergileyen (özellikle örtülü) kardeşlerimizi gördükçe islam adına çok üzülmekte ve “Nereden, nasıl başlamalıyım?” soru cümlesiyle karşı karşıya kalıp, “Hadi artık kendinize gelin, silkelenin..!” dürtüsüyle yardımcı olmak için çabalamaktayım Allah’ın izniyle.

Yani demem odur ki; Allah’ın istediği gibi yaşayan, yaşamaya çalışan; edepli, vakarlı (ağırbaşlı), mütevazi, Allah’ın yücelttiği salih ve saliha mü’minlerden olalım inşaAllah.

 

“Rahman’ın kulları, yeryüzünde vakar ve tevazu ile yürüyen kimselerdir. | Furkan Suresi 63”

“Mü’min erkekler ve mü’min kadınlar birbirlerinin dostlarıdır. İyiliği emreder, kötülükten alıkoyarlar. Namazı dosdoğru kılar, zekatı verirler. Allah’a ve Resulüne itaat ederler. İşte bunlara Allah merhamet edecektir. Şüphesiz Allah, üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir. | Tevbe Suresi 71”

“O gün, mü’min erkekler ile mü’min kadınları, nurları önlerinde ve sağlarında koşarken görürsün. “Bugün size müjdelenen şey, içlerinden ırmaklar akan cennetlerdir. Ebediyen orada kalacaksınız.” İşte bu büyük başarıdır. | Hadid Suresi 12”

Selametle..

 

Hafsa Taşkıran

Yorum Yap

Paylaş

Ruhun Kayboluşu

Anlamakta zorlandığım ve sanırım bundan sonra da zorlanacağım bir konu; bir insanın ruhunu bu kadar kirletmesi ve karanlık, yitik bir diyara terk etmesi.. Düşünüyorum..! Gerçekten bu konu üzerinde çok düşünüyorum…

İNCELE

Yorum Yapın

>