X
app icon
Fussilet Vakfı
İyilikte Yarışmak İçin
İNDİR
Köşe Yazıları

Ben Nefsimi Temize Çıkarmam!

  • 19.03.2017

“Ben nefsimi temize çıkarmam. Çünkü Rabbimin merhamet ettiği hariç, nefis daima kötülüğü emreder. Şüphesiz Rabbim çok bağışlayandır, çok merhamet edendir” dedi. | Yusuf Suresi 53

Yusuf aleyhisselamın vezirin karısı ile olan kıssasının anlatıldığı ayetleri okurken 53. ayeti kerimede duraksadım ve bu ayet üzerinde uzun uzadıya düşünüp, analiz etmeye başladığımı fark ettim.
Sonuç ise son derece ürperticiydi.

Bu gaflet uykusu karşısında, şu yazıyı yazarken bile yaşanılanları cümlelere aktarmaya gücümün yetmediğini, aklımın kitlendiğini belirtebilirim sizlere.
.
.

Kime bakarsanız en doğrusunu bilen, yaşayan olduğunu ya da “En azından ben yaşamaya çalışıyorum” dediğini duyar, görürsünüz.

Halbuki nefisler taarruza kalkmış da farkında değiller.
Kendilerini görmek dışında herkesin hatasını, kusurunu, yanlışını, isteklerini, mala olan düşkünlüklerini, dünyevi hırslarını vb. konuşur dururlar ama bir türlü nefislerinin onlara fısıldadığı kötülüğü anlamazlar, anlamak istemezler.
Çünkü -onlara göre- nefisleri temizdir, temizlenmiştir.
Çünkü nefisleri yaptıklarını allayıp pullayıp güzel göstermiştir.
Yanlışlarını, günahlarını düzeltmişler, sıra diğerlerinin nefis temizliğine gelmiştir.

Ah be kul!

Ah be nefis!

Yanıldığının, uyuştuğunun, uyuşturulduğunun, şeytanın-nefsinin elinde olduğunun ne zaman farkına varacak, ne zaman kendin için bir şeyler yapmaya başlayacaksın?

Hayatının her alanında, her an seninle olan, seni O’nun yolundan alıkoymak için çalışan nefis ve şeytan ikilisini ne zaman alt etmek için çabalayacaksın?

Ne zaman “yüzde yüz bu tamamdır” demeyi bırakacaksın?

Kıssaların en güzeli olan Yusuf Suresi’nin 53. ayetinde bu yanlıştan uyanmamız için ne de güzel örnek verilmiş bizlere görmez misin?
.
.

Nefis adeta zapt edilmesi zor olan -özür dileyerek- bir hayvana benzer. İpini sağlam bağlar ve tutarsanız, size sadıktır. Şayet biraz bollaştırmaya kalktığınız vakit kendi başına hareket etmek, kaçmak ister ve sizi o yöne doğru çeker.

İpin onun (nefsin) elinde değil, sizin elinizde olmasına çok ama çok dikkat etmenizi, bir anlık dalgınlığınızdan yararlanmak için sizi izlediğini bilmelisiniz.

Yüce Yaratıcımızın merhamet ettiği hariç, nefislerimizin kötülüğümüzü emrettiğini ve bunun için uğraştığını aklınızdan (aklımızdan) çıkarmamanızı tembihleyerek:

Hayat kaynağımızın yörüngesi olan Kur’an yolundan şaşmamak ümidi ile,

Selametle..

 

Hafsa Taşkıran

Yorum Yap

Paylaş

Ruhun Kayboluşu

Anlamakta zorlandığım ve sanırım bundan sonra da zorlanacağım bir konu; bir insanın ruhunu bu kadar kirletmesi ve karanlık, yitik bir diyara terk etmesi.. Düşünüyorum..! Gerçekten bu konu üzerinde çok düşünüyorum…

İNCELE

Yorum Yapın

>